Finca Martelo Reserva

NYHET! TillfÀlligt sortiment, begrÀnsat antal flaskor


299 Kr


Ett fylligt och fruktigt vin med inslag av röda frukter och bÀr sÄsom hallon, körsbÀr och tranbÀr, hÀr finns Àven inslag av vanilj, lakrits, mörk choklad och kryddnejlika. EnastÄende friskhet och balans med silkeslena tanniner som ger en bra struktur Ät vinet. LÄng, vÀlbalanserad eftersmak.

Druvor: 95% tempranillo, 5% Mazuelo, garnacha, viura

Vinstockarna till detta vin Ă€r över 60 Ă„r gamla, fördelade över sluttningar norrut med god exponering för sol och vind vilket ger en balanserad mogenhet och fantastiskt tillstĂ„nd.  Efter avstjĂ€lkning och krossning har vinet genomgĂ„tt en kallmaceration i nio dagar. Efter alkoholjĂ€sningen sker en malolaktisk jĂ€sning i fat i 96 dagar. Vinet har tillslut lagrats 24 mĂ„nader i 80% amerikansk ek och 20% fransk ek.

Torre de Oña grundades av kubanen Leandro Vasquez, men Àgs sedan 1995 av La Rioja Alta SA. Bodegan anvÀnder sig uteslutande av sina egna druvor och den 105 hektar stora vingÄrden Àr till 95 procent planterad med tempranillo och med mazuelo pÄ den resterande delen. Vinmakare Àr Julio Såenz.

Fyllighet
StrÀvhet
Syra

Passar till

Förpackning:

Flaska

Volym:

750

Land:

Spanien

Druva:

Tempranillo

OmrÄde:

Rioja Alavesa

Producent:

Torre de Oña

Alkoholhalt:

14.5 %

ÅrgĂ„ng:

2019

Artikelnummer:

94300

En bra dag förtjĂ€nar en bra ölđŸș- Grosshandlarens ...

6 0

đŸ·Nyhet i tillfĂ€lligt sortiment pĂ„ Systembolaget - ...

22 0

🏅Ett riktigt fynd! - Dina viner professional ...

12 0

đŸŒžđŸ•ŠïžđŸ·VĂ€lkomna vĂ„ren med Dehesa La Granja 2020, ...

23 1

La Rioja Alta S.A. Àr en av de mest prestigefyllda ...

17 0

đŸȘŽTÄVLING - Tycker du om odling och trĂ€dgĂ„rd? Det ...

68 60

â€ïžđŸ·â€Redan vid första klunken Ă€r du beredd att ...

16 1

đŸ· Italiensk Zinfandel - Kraftfullt och solmoget ...

15 1

    Denna sida innehÄller information om alkoholhaltiga drycker. Du skall dÀrför vara minst 25 Är för att besöka den.

    Jag Àr under 25 Är.