Rött vin

Château d’Arsac

Margaux, 2014

Frankrike, Margaux

Ett skolboksexempel på varför man lagrar Bordeaux. Efter drygt ett decennium i källaren har den ungdomliga strävheten mjuknat och gett plats för ren finess.

249:-

Producent
Château d´Arsac
Druva
Cabernet sauvignon, Merlot
Sockerhalt
<0,3g/100ml
Alkoholhalt
13 %
Förpackning
Flaska, 750
Artikelnummer
7646401

Doften är djupt inbjudande med tydliga toner av svarta vinbär, körsbär och den för Margaux så typiska elegansen av viol.

I smaken möts den mörka frukten av utvecklade nyanser som cederträ, läder och en hint av tobak. Det är ett medelfylligt vin där tanninerna nu är silkeslena och integrerade, buren av årgångens friska syra som ger vinet en levande och lång eftersmak. Det här är inte en ”kraftbomb”, utan en sofistikerad och harmonisk vinupplevelse som är redo att drickas precis just nu.

Det här vinet finns i beställningssortimentet, vilket betyder att du beställer det direkt till din utvalda systembolagsbutik utan extra kostnad.

Smakprofil

Svarta vinbär, körsbär och den typiska violen. Utvecklade nyanser av cederträ, läder och en touch av tobak. Silkeslena och integrerade tanniner, burna av frisk syra som ger vinet en levande och lång eftersmak. En sofistikerad och harmonisk vinupplevelse som är redo att drickas precis just nu.

8%

Sötma

67%

Fyllighet

67%

Fruktsyra

17%

Strävhet

Passar till

Côte de Bœuf, rödvinssky och gratäng eller lamm-racks. Också gott att njuta bara som det är.

Lamm

Nötkött